Niektórym może wydawać się, że jesień w ogrodzie jest nudna, spokojna. Przecież tylko liście trzeba grabić… Nie, nie, nie! Jesień wcale nie jest mniej pracochłonna niż wiosna, ponieważ to co teraz przygotujemy będzie projektem na nowy sezon. Dlatego dziś zapraszamy na „Projektowanie ogrodu – jesienne prace”.
Jesienne prace – Co powinno znaleźć się na naszej liście rzeczy do zrobienia?
1. Wysadzanie roślin cebulowych,
2. Przesadzanie,
3. Porządki w warzywniku,
4. Pielęgnacja trawnika.
To są naszym zdaniem najważniejsze zadania, które trzeba wykonać jesienią.
Jesienne prace najlepiej zacząć od wysadzania roślin cebulowych
Teoretycznie można to robić dopóki ziemia nie będzie zmarznięta, czyli prawie do grudnia. Należy pamiętać, że cebule wysadzamy na podwójną głębokość ich długości. Nowością na naszym skalniaku jest hiacyntowiec. Już teraz został wysadzony całym łanem – zakwitnie na niebiesko. Do innych roślin, które można już wysadzać należą m. in. tulipany, żonkile, narcyzy, cebulice, krokusy.
Przesadzanie roślin
Najlepiej jeżeli będą to rośliny liściaste, ponieważ najlepszy czas na ich przesadzanie to właśnie jesień i zima. Jeżeli jakaś roślinka za bardzo nam się rozrosła, rośnie na złym stanowisku lub w zakupowym szale posadziliśmy za dużo w jednym miejscu to teraz możemy to naprawić. Na wiosnę wszystko od razu ruszy z wegetacją.
My popełniłyśmy jeden błąd z naszymi różami okrywowymi – posadziłyśmy je za gęsto. Teraz już trafiły na nowe miejsce. To samo można robić również z bzami lub pęcherznicami – ogólnie krzewami liściastymi.
A co z bylinami, zapytacie:
Bylinom też możemy dać drugie życie. Posadzić młode egzemplarze z rozsadników lub teraz podzielić roślinę macierzystą i zasadzić w nowym miejscu. To dotyczy np. funkii, lawendy, jeżówki, rudbekii lub goździków brodatych.
Jesienne prace nie omijają warzywnika!
Czas regeneracji zaczyna się właśnie teraz. W większości na naszych warzywnych rabatach już nic nie ma, a my możemy zostawić ziemię w tzw. ostrej skipie – powierzchownie przerzucamy glebę i nie wygładzamy/nie uklepujemy jej. Dodatkowo, dla użyźnienia na przyszły sezon możemy wysiać poplon, czyli łubin lub facelię. Gdy wyrośnie przekopujemy je lekko ziemią, aby szybciej nastąpił rozkład. Tego typu praca wzbogaca glebę w azot.
A jeżeli chcecie na wiosnę cieszyć się zbiorami własnego czosnku już teraz wsadźcie jego ząbki do ziemi. Poczekajcie do wiosny, aż zakwitnie, a na jesieni go wykopiecie i położycie na kanapki 🙂
Co gwarantuje zielony dywan na wiosnę? Jesienne prace na trawniku
Jeżeli jeszcze się do tego nie przygotowaliśmy warto zaopatrzyć się w jesienny nawóz do trawnika. Bardzo często jesienią pomiędzy trawą pojawia się mech. Zimą murawa może szczególnie ucierpieć i przez mech i przez leżący śnieg. Dlatego koniecznie musimy wykonać wapnowanie trawnika po ostatnim koszeniu.
JESIENNA CIEKAWOSTKA
Jak mogliście już zobaczyć na naszym profilu na Instagramie cały czas dokarmiamy odwiedzające nas jeże. Początkowo wynosiłyśmy im karmę dla kotów – bardzo im smakowała. Natomiast szczególnym przysmakiem tych zwierzątek są ogony wieprzowe, które Maryla im nieustannie gotuje i wynosi.
Pamiętajmy o zostawieniu dla nich kawałka nieuprzątniętego ogrodu. Również inne żyjątka z niego skorzystają – ropuchy, żaby, owady.
Mamy trochę pracy do wykonania, ale przy sprzyjających warunkach, planujemy je wykonać do końca października.
Na koniec zapraszamy do przeczytania reszty artykułów o tematyce ”jesienne prace”:
– Jesienne sadzenie – roślin cebulowych,
– Jesień, jesień, jesień…,
– Jesienne prace w ogrodzie,
– Jesienne przepisy: zupa-krem z dyni.
Bardzo się cieszę, że znalazłam Wasz blog. Ogrom wiedzy i porad! ❤️ I nie potrafię tego opisać, ale bije z tego bloga taki… spokój ☺️ Dziękuję!
To my ogromnie dziękujemy za takie piękne słowa! Cieszymy się również, że informacje się przydają 🙂 Pozdrawiamy gorąco!