Sadzenie roślin czy cebul w ogrodzie odbywa się w kilku terminach w trakcie roku. Jedną z takich pór jest jesień. Jesienne sadzenie przeprowadza się, aby wiosną znów cieszyć się ferią kwiatów. Przeczytajcie jak przygotować swoje cebulki do jesiennego sadzenia!
Jesienne sadzenie: wykopywanie i przygotowanie cebulek
W tym roku miałyśmy bardzo dużą liczbę cebulek tulipanów z własnej uprawy. Po dwóch latach postanowiłyśmy, że je wykopiemy, wysuszymy (na słońcu) i wybierzemy tylko te najładniejsze, aby ponownie je posadzić. Robiłyśmy to na koniec czerwca. Dodatkowo zabezpieczyłyśmy wybrane cebulki przed chorobami grzybowymi mocząc je w środku grzybobójczym. Gdy już wszystko zostało zrobione wysadziłyśmy największe i najzdrowsze cebulki do gruntu.
ZASADA: Częstym pytaniem jest na jaką głębokość sadzić cebulki. Ogólnie powinno się je sadzić na głębokość dwukrotności ich wielkości, czyli jeśli cebulka ma 4 cm to sadzimy ją na głębokości ok. 8 cm.
Jesienne sadzenie: do kiedy mamy czas?
Ze względu na to, że cebulki tulipanów wykopałyśmy dosyć wcześnie – pod koniec czerwca – to i wcześniej je wsadziłyśmy na nowe miejsca – we wrześniu. Natomiast mamy czas aż do końca listopada.
Za to trochę spóźniłyśmy się z przesadzeniem irysów. A to dlatego, że przygotowałyśmy dla nich specjalną, nową rabatę. W przyszłym roku zakwitną na niej wszystkie irysy jakie mamy w ogrodzie!
Jesienne przesadzanie to idealny czas na zajęcie się wszystkimi cebulkami oraz kłączami irysów, jakie mamy w ogrodzie. Dosłownie wszystkimi – tymi małymi oraz dużymi 🙂
Cebulica syberyjska poszła na skalniak
Ostatnio pięknie się rozrosła kwitnąc na niebiesko. Natomiast jeszcze bardziej rozrosły się bukszpany, obok których od kilku lat była. W związku z tym przesadziłyśmy ją na nowe miejsce na skalniaku.
Również sam skalniak przeszedł swoją metamorfozę!
Znalazły na nim miejsce krokusy, cebulice, niskie czosnki, rojniki i niskie trawy oraz niskie odmiany tulipanów, czyli odmiana botaniczna.
Jesienne sadzenie: nowości w Ogrodzie Maryli
Podczas ostatnich odwiedzin w naszym pobliskim sklepie ogrodniczym pokusiłyśmy się na nabycie ”Cesarskiej korony”, inaczej ”Czapy biskupiej”. Do tej pory nie miałyśmy jej w swoich zasobach i stwierdziłyśmy, że jesienne sadzenie jest do tego idealną okazją. Dostała zaszczytne miejsce obok czosnku olbrzymiego, który w tym roku był wyjątkowo piękny.
Jej cebulkę sadzi się na głębokości 10 cm.
Dodatkowo rosnące na skalniaku krokusy uzupełniłyśmy nowymi cebulkami, które zakwitną na biało. A przynajmniej mamy taką nadzieję… Nie wiemy czemu, ale jakoś biały kolor kwitnie u nas bardzo opornie. Jednak trzeba być dobrej myśli 🙂
To nie koniec uzupełniania naszych zasobów. Dosadziłyśmy jeszcze 3 cebule niebieskich hiacyntów. Będą rosły obok tych, które już mamy. Wsadziłyśmy je na głębokość 15 cm.
Odmładzanie tulipanów
Jak wyżej pisałyśmy cebulki naszych tulipanów z poprzednich lat znalazły nowe miejsca. Wysadziłyśmy je w rabatach przed skalniakiem. Planujemy również niektóre posadzić w miejscach gdzie rosły dotąd irysy, aby i te rabaty nie straciły koloru.
Naszą kolekcję tulipanów również wzbogaciłyśmy! Na wiosnę z ziemi wyrosną piękne biało-fioletowe tulipany. Połączyłyśmy je z narcyzem. Razem będą tworzyć piękną kolorową plamę.
Na koniec gorąco zachęcamy was do pozostawienia po sobie komentarza – będzie nam bardzo miło 🙂
Zapraszamy do poprzednich artykułów, które były wspomniane powyżej:
Czosnek olbrzymi – pewna historia,
Irysy – charakterystyka, szczegółowa uprawa, gatunki,
Co kwitnie wczesną wiosną w ogrodzie?,
Tulipany.