Dni robią się coraz krótsze a noce coraz zimniejsze. Ujemne temperatury oznaczają koniec okresu kwitnienia roślin i czas najwyższy na rozpoczęcie przygotowań do zimy. Październik jest do tego najlepszym momentem. Przeczytajcie co my już zrobiłyśmy lub w najbliższym czasie zrobimy. Rozpocznijcie razem z nami jesienne prace w ogrodzie!
1. Jesienne prace w ogrodzie to przede wszystkim zabieranie roślin doniczkowych do domu.
Rośliny parapetowe oraz te, które w doniczkach stały w różnych miejscach naszych działek należy już teraz wnosić do domu. Dla wielu z nas może to być trochę problematyczne, szczególnie gdy kwiatów jest dużo a metraż mały. Mamy tak co roku 🙂 Na szczęście zawsze jakoś udaje nam się umieścić roślinki na wszystkich dostępnych parapetach w domu i jeszcze jest odrobina miejsca.
Rośliny, które zabrałyśmy do domu: młode agawy, palma, niecierpek, koleusy, fuksje. Pelargonie jeszcze chwilę mogą poczekać, gdyż u nas są w obrębie emanowania ciepła przez mury – czyli na parapecie w kuchni.
W tym roku stwierdziłyśmy, że rośliny, które zabieramy do domu nie muszą być tylko w kotłowni. Mogą stać się niezwykłą ozdobą za pomocą teleskopowego stojaka na rośliny. Po dłuższym czasie walczenia z tą technologią udało nam się wszystko prawidłowo zmontować – nie trzeba było nawet wiercić dziur!
2. Wykopywanie bulw niektórych roślin.
Dokładnie dziś wykopałyśmy bulwy mieczyków, dalii oraz cann. Oczyściłyśmy je mniej więcej z piachu i ziemi, w której rosły. Następnie zostawimy je na kilka dni, aby poleżały w suchym miejscu. Potem ostatnią rzeczą, którą zrobimy to będzie spakowanie ich w kartony wypełnione torfem. Tak ”zapakowane” będą bezpieczne, aż do ponownego sadzenia.
W tym roku wykopałyśmy również cebule liatry, choć bez problemu by przezimowały. Uczyniłyśmy tak, ponieważ w tym roku bardzo mocno nam się rozrosły – musiałyśmy je przerzedzić i wybrać tylko te najładniejsze. Razem z resztą przezimują w kartonach.
3. Jesienne prace w ogrodzie – Co już teraz można wycinać?
Wycinać możemy przede wszystkim przekwitnięte, uschnięte łodygi oraz nadziemne części roślin m.in. rudbekie, jeżówki, liliowce.
Funkii jeszcze nie musimy ruszać! Stanowią piękną ozdobę naszych ogrodów.
4. Oczywiście jesienne prace w ogrodzie obejmują regularne grabienie liści.
5. Trawnik
Jeżeli już jesteśmy w temacie trawnika to musimy pamiętać o wykonaniu ostatniego koszenia. My wykonamy je w ciągu przyszłego tygodnie. Do tego przeprowadzimy ostatnie nawożenie naszej murawy nawozem jesiennym. Jeżeli macie na ogrodzie dużo drzew iglastych, tak jak jest u nas, to polecamy wam wykonać wapnowanie, żeby nie zakwasić jeszcze bardziej gleby.
WARTE ZAPAMIĘTANIA: Iglaki zawsze zakwaszają glebę.
6. Jesienne prace w ogrodzie obejmują również opiekę nad małymi żyjątkami.
Podczas sprzątania nie możemy zapomnieć o pozostawieniu części ogrodu w nieładzie. Jest to miejsce, które bardzo dobrze zagospodarują ropuchy, jeże i ślimaki. Dzięki temu będą mogły przeżyć zimę.
Dodatkowo możemy zrobić przegląd karmników, które już za chwilę będziemy wywieszać dla naszych latających przyjaciół.
Co można jeszcze robić a czego już nie? – jesienne prace w ogrodzie.
– MOŻNA: do momentu, w którym ziemia nie będzie zamarzać można wysadzać jeszcze tulipany, cebulice, krokusy, czosnki, cesarskie korony, hiacynty. Czasami może się zdarzyć, że możemy to robić nawet do końca listopada.
– NIE MOŻNA: strzyc i siać roślin.
A co z rabatami na zimę?
Jeśli przygotowujemy zupełnie nową rabatę lub mamy pusty warzywnik dobrze jest przekopać ziemię i zostawić ją w tzw. ”ostrej skibie”. Oznacza to, żeby nie rozgrabiać i nie wyrównywać jej powierzchni. Dzięki temu woda nie będzie spływać tylko ziemia sukcesywnie będzie ją wchłaniać.
Na razie są to najważniejsze rzeczy, które musimy zrobić w ogrodzie. Na koniec chcemy was gorąco zachęcić do pozostawienie po sobie komentarza oraz odwiedzenia nas na Instagramie.
Polecamy:
– Trawy, modny akcent w ogrodach,
– Jak przygotować ogród na zimę?,
– Jesień, jesień, jesień,
– Astry ogrodowe, czyli marcinki,
– Jesienne sadzenie.