Koniec października oznacza zawładnięcie naszych roślin przez jesień. Jest to również czas prac porządkowych w ogródkach, na tarasach, ale też na balkonach w miastach. Powinniśmy skupić się na tym, aby ochronić nasze rośliny przed nadchodzącymi chłodami oraz zimą. Większe wyzwanie stoi przed właścicielami ogrodów ze względów metrażowych. Natomiast Ci, dla których oazą zieleni jest taras lub balkon, również powinni poświęcić trochę czasu na zabezpieczenie swoich roślin. Zapraszamy na jesień na balkonie!
Jesień na balkonie – rośliny balkonowe
Coraz cieplejsze zimy pozwalają mieszkańcom miast na więcej swobody co do wyboru i sadzenia roślin na swoich balkonach. Nie musimy uprawiać tam tylko kwitnących roślin jednorocznych. Coraz więcej hodujemy małych krzewów, roślin iglastych i zimozielonych. Nie są też wyjątkiem mini ogrody na dachach. Często rosną tam szczepione na pniu sosny, wierzby, bluszcze, dzikie winogrono, nisko rosnące jałowce, berberysy, irgi, hortensje, azalie, a nawet róże. Są to rośliny odporne na mrozy, ale musimy wziąć pod uwagę że rosną one w bardzo małej ilości ziemi. Jesień na balkonie oznacza spadek temperatur, stąd konieczna jest ich ochrona przed zimnem i wychładzającymi wiatrami.
Materiały izolujące dla roślin
Doskonałym materiałem izolującym jest styropian, który kładziemy pod doniczkami czy skrzyniami oraz grube tekturowe kartony zapewniające ochronę z każdej strony. Dla bardziej wrażliwych roślin idealnie nadadzą się kartony wyłożone styropianem, w które wstawiamy donice. Czysto, prosto i szybko.
Natomiast, jeżeli chcemy zabezpieczyć koronę jakiejś rośliny, w sklepach ogrodniczych znajdziemy dużo materiałów w postaci agrowłóknin, mat słomianych czy worków jutowych różnej wielkości. W każdej chwili można zdjąć je z rośliny, gdy temperatury dodatnie będą utrzymywać się przez dłuższy czas.
Jesień na balkonie – Ważna rada
Pamiętajmy o podlewaniu naszych roślin, gdy nastanie jesień na balkonie, a nawet w zimie. Mała ilość ziemi nie jest w stanie zgromadzić wilgoci na kilka miesięcy, a płytki system korzeniowy wytrzymać suszy. Róbmy to przynajmniej raz w miesiącu kiedy na zewnątrz są dodatnie temperatury, a na pewno na wiosnę będziemy się cieszyć ponownym rozkwitem i zielenią naszych roślin.
Na koniec zapraszamy do naszych poprzednich jesiennych artykułów:
– Wrzosowisko – jak je zrobić?,
– Jesienne sadzenie – roślin cebulowych,
– Hortensje – uprawa, rozmnażanie, odmiany,
– Bzy – odmładzanie, rozmnażanie, uprawa, gatunki.
Droga Autorko ,
Z niecierpliwością i radością czekam na kolejne wskazówki ,porady , cenne wiadomości dotyczące roślin ,ich pielęgnacji i ochrony.
Dziękuję za piękne zdjęcia !
Pozdrawiam cieplutko,
Ewelina
Pięknie dziękujemy za komentarz! Jest to dla nas bardzo motywujące 🙂
Pozdrawiamy serdecznie!