W tym czasie każdy z ogrodów oczekuje od nas troski i zainteresowania by rozkwitnąć na wiosnę oraz cieszyć nas w lato. Jak przygotować ogród na zimę?
Oto mała lista:
- Wiążemy trawy – w warkocze lub po prostu konopnym sznurkiem
Wiatry czy deszcze mogą je zniszczyć, a wyglądają przy tym niezwykle urodziwie.
- Kopczykujemy wszystkie róże
Przy karpie usypujemy kopiec z ziemi przynajmniej na 15 centymetrów wysokości. Takim sposobem zabezpieczymy je przed przemarznięciem.
- Ostatnie koszenie trawnika
Ostatnie koszenie w naszym ogrodzie odbywa się w ostatni weekend października. Potem tylko oczyszczamy go z liści.
- Kolki z sosny
Gdy już opadną na ziemię i są suche wykorzystujemy je jako ściółkę pod rododendrony oraz różaneczniki.
- Dalie i mieczyki – karpy
Wykopałyśmy je pod koniec pierwszej dekady listopada (to i tak trochę za późno). Po wykopaniu należy je zostawić, żeby wyschły. Potem umieszcza się je w tekturowych kartonach z trocinami oraz odkwaszonym torfem. My trzymamy je w garażu, gdzie stoją aż do wiosny.
- Jarmuż
W już mijającym roku eksperymentalnie posadziłyśmy jarmuż. W lato wykorzystywałyśmy go do robienia chipsów w curry, a resztę zostawimy w grządce – bez problemu zimuje.
- Skalniak
Gdy pojawią się pierwsze przymrozki przykrywamy go igliwiem.
- Tulipany
Tulipany również musimy przykryć igliwiem jeśli widzimy, że wykiełkowały. W tym roku zrobiły to wyjątkowo wcześnie, dlatego należy je chronić przed zmarznięciem
- Agawy zabieramy do domu
Gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza należy je szybciutko zabrać do domu. W naszej szerokości geograficznej mogą przemarznąć.
Teraz już wiecie jak przygotować ogród na zimę 🙂 POWODZENIA!
Na koniec zapraszamy was również do naszego postu Jak wygląda ogród przygotowany na zimę? oraz do tych bardziej wiosennych: Agawa, Co kwitnie w czerwcu w ogrodzie?.