Lilie drzewiaste to jedne z najpiękniejszych kwiatów lata. Nasza przygoda z liliami zaczęła się kilka lat temu, dzięki wspomnieniom z dzieciństwa. Przeczytajcie wyjątkowy artykuł o tych królewskich roślinach!
Lilie drzewiaste – Początki
Parę dekad temu, gdy Maryla chodziła do szkoły, mijała na rozwidleniu alej przydrożną kapliczkę. Była ona obsadzona z trzech stron liliami, potocznie mówiło się o nich ”lilie św. Józefa”. Podsadzone były białymi floksami. Ponad pół wieku temu nie był to pospolity widok. Teraz, gdy mamy własny ogród, a floksy i rudbekie już w nim rosną, zapragnęłyśmy posadzić w nim właśnie te lilie drzewiaste zapamiętane z dzieciństwa.
Chociaż to bardzo stara odmiana lilii i prosta w uprawie, nie od razu je zdobyłyśmy. Dwie cebule, które dostałyśmy od znajomej z wiejskiego ogródka nie od razu polubiły nasz ogród. Jedna zmarniała, druga choć kwitła to zaledwie wegetowała. W końcu, gdy na rynku pojawiły się mieszańce pochodzące od lilii orientalnych, dokupiłyśmy kilka i przeznaczyłyśmy dla nich specjalne miejsce.
Lilie drzewiaste – Mała charakterystyka
Lilie drzewiaste inaczej nazywa się orienpetami. Powstały ze skrzyżowania lilii trąbkowych z liliami orientalnymi. Łodygi tych lilii mogą osiągać od 150 do 250 centymetrów wysokości, a średnica ich kwiatów może być równie imponująca – około 25 centymetrów. Płatki mogą być nawet trójkolorowe! Jeżeli chodzi o odmiany kolorystyczne to są dostępne w szerokiej palecie barw: od bieli, przez żółć, pomarańcz, róż, czerwień, fiolet aż do brązu. Kolejną rzeczą wyróżniającą te szlachetne kwiaty jest ich oszałamiający zapach, który czuć wieczorami w całym ogrodzie.
Lilie drzewiaste – Uprawa
STANOWISKO: Lilie drzewiaste kochają słońce. Lepiej rosną w miejscu zacisznym.
GLEBA: Powinna być zawsze lekko wilgotna, o odczynie obojętnym do lekko wapiennego.
KWITNIENIE: Od czerwca do połowy sierpnia.
PODWIĄZYWANIE: Ze względu na ich wielkość dobrze jest podwiązywać je do tyczek, by w czasie silniejszych wiatrów się nie połamały.
SADZANIE, PRZESADZANIE I ROZMNAŻANIE: Sadzenie lub przesadzanie cebul wykonuje się na jesieni lub na wiosnę. Robiłyśmy to w obu terminach i wynik był jednakowo dobry. Głębokość sadzenia powinna być standardowa dla cebul: 3-krotność jej wielkości, zachowując dość spore odstępy ze względu na duże rozmiary rośliny. Natomiast młode cebule na rozmnażanie pozyskuje się tylko z tych przybyszowych, są one odporne i dobrze się przyjmują.
SZKODNIKI I CHOROBY: Są odporne na wszelkie choroby. Jedynym szkodnikiem, który może je atakować jest robaczek o nazwie poskrzypka liliowa. Można go bez problemu ręcznie zebrać, gdyż jest łatwo widoczna przez swój czerwony kolor. Na naszych liliach pojawiła się tylko raz i to na tzw. smolinosach.
NAWOŻENIE: Na naszej specjalnej rabacie poświęconej liliom drzewiastym rok wcześniej wysiałyśmy łubin, jako poplon. Jest to zabieg mający na celu odżywienie gleby. Następnie został on przekopany, a na jesieni posadziłyśmy cebule. Natomiast wiosną lilie drzewiaste podsypujemy własną ziemią kompostową, którą jesienią uzupełniamy nie w pełni rozłożonym kompostem. Daje to pewną ochronę na wypadek większych spadków temperatury.
Porada estetyczna
Ze względu na to że lilie drzewiaste to rośliny duże i są sadzone w znacznych odległościach od siebie, między innymi dla wygody wielkich kwiatów, dół roślin zostaje pusty. Dlatego warto podsadzić je niższymi roślinami kwitnącymi w tym samym czasie. U nas są to liliowce osiągające około 50 cm wysokości, w kolorze kremowym, bordowym i terakoty. W tym roku dosadziłyśmy również cebulki mieczyków (gladioli). Jaki osiągniemy efekt zobaczymy, ale na pewno się nim podzielimy.
Liliowa rabata
Liczy ona obecnie 4 odmiany lilii drzewiastych i 3 niskich, ok. 50 cm. Oba gatunki w niczym sobie nie ustępują i są tak samo piękne. Jedyną różnicą między nimi jest wielkość i zapach – te mniejsze w ogóle nie pachną. Natomiast lilie drzewiaste wieczorem przebijają swym zapachem maciejki. Wśród nich doskonale rośnie ulubienica – lilia św. Józefa. Nawet dochowałyśmy się 4 młodych egzemplarzy, które w tym roku po raz pierwszy zakwitły. Co prawda jednym kwiatkiem, ale były. Na jesieni przesadzimy je w nowe miejsce. Pełnię obfitego kwitnienia, po rozmnażaniu cebul przybyszowych, osiągają po około 3 latach w tym samym miejscu.
NASZE ODMIANY
1. biała „PRETTY WOMAN”,
2. kremowa „EASTERN MOON” – w gwarze Maryli „św. Józefa”,
3. różowa „PURPLE LADY”,
4. ciemno różowa „PURPLE PRINCE”,
Na koniec polecamy nasze inne artykuły:
– Lilie – charakterystyka, uprawa, liliowce, gatunki,
– Funkie olbrzymie – w cieniu liści,
– Wilczomlecz mirtowaty – płożący sukulent,
– Ekologiczne preparaty na szkodniki – DIY.
Droga Autorko !
Z wielkim zainteresowaniem śledzę wszystkie Pani artykuły!Są wspaniałe , niezwykle przydatne, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Piękne zdjęcia dopełniają całości ! i są dodatkową motywacją do działania
Pozdrawiam serdecznie jak zawsze !
Ewelina
Ogromnie Ci dziękujemy, będziemy się starały dalej dostarczać ciekawych i pomocnych artykułów 🙂
Pozdrawiamy serdecznie!
Mam wszystkie pokazane w artykule. Cudownie wyglądają i tak samo pachną. Kwitną długo, nie sposób przegapić je w ogrodzie. Nie są wymagające w uprawie
To cudownie! W tych roślinach można się zakochać 🙂
Pozdrawiamy!
Dziękuję za cenne informacje na początku mojej drogi z liliami drzewiastymi. Zachwyciły mnie w tym roku podczas wakacyjnych podróży. Pozdrawiam wszystkich liliofanów.
Życzymy powodzenia w ich uprawie!
Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Piękne kwiaty.Moje nie są takie okazałe.Chcialabym nadmienić, że lilie drzewiaste nie są liliami SW.Jozefa.Lilie SW.Jozefa są delikatniejsze i subtelniejsze.Miala je moja mama.Lilje że.Jozefa mają tylko kolor biały,jest to bardzo stara odmiana,żądło już spotykana,lubi tylko dziewicze ogrody.Pozdrawiam💐
Tak jak pisałyśmy w artykule białe lilie drzewiaste, które mamy, są tak tylko przez nas nazywane (lilie św. Józefa) ze względu na wspomnienie z dzieciństwa. Niżej podajemy jej właściwą nazwę gatunkową.
Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Ciekawa jestem jak często będziecie rozsądzać swoje lilie. Moja Purple Lady co roku ma więcej pędów- w tym roku były 4 wielkie i 4 młode. Wiecie może po jakim czasie trzeba je rozdzielać żeby nie karlały?
Wyczytałyśmy, że lilie drzewiaste najpiękniej kwitną w 3-4 roku po posadzeniu ich w tym samym miejscu. My mamy dopiero pierwsze młode, więc jeszcze ich nie ruszałyśmy – będziemy robiły to w przyszłym roku i zobaczymy jaki będzie efekt.
Pozdrawiamy 🙂