Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Natomiast, jeśli myślimy, że nie jest to miesiąc pracowity to jesteśmy w błędzie. Dziś prezentujemy Wam poradnik przedstawiający prace ogrodowe, które należy wykonać w maju.
Na jakim etapie roku ogrodniczego jesteśmy w maju?
Będąc w połowie maja pewne prace ogrodowe mamy już za sobą, są to m. in. aeracja i wertykulacja trawnika, wysadzanie cebul i bulw, które nie zimują w gruncie oraz sianie lub sadzenie roślin w warzywniku. Pomału docieramy do czasu kwitnienia azalii, rododendronów, bzów, irysów i konwalii. Czyżby był to dla nas czas odpoczynku? Nic bardziej mylnego!
Prace ogrodowe – nasza lista rzeczy do zrobienia:
Część wcześnie kwitnących roślin już przekwitła i właśnie im powinniśmy poświęcić prace ogrodowe w maju – przyciąć je i oczyścić, a niekiedy nawet przesadzić lub podzielić. Dotyczy to ciemierników, żonkili, hiacyntów, szafirków, narcyzów i tulipanów, kończących jeszcze kwitnienie. Podane przez nas są tylko te, które rosną u nas, oczywiście jest ich więcej.
Ciemierniki – Czyszczenie ciemierników polega na usuwaniu im starych i żółtych liści oraz kwiatostanów. My co roku decydujemy się na zostawienie jednego, najładniejszego krzaczka, aby nasza kolonia pod oknem kuchennym mogła trwać dalej. Wysypujące się nasionka, same wysiewają się i zachowują cechy rośliny macierzystej. Dzięki temu co roku możemy cieszyć się tymi pięknymi roślinami.
Tulipany – Przy uprawie tulipanów kierujemy się trochę innym spostrzeżeniem. Prace ogrodowe dają możliwość obserwowania roślin, a z naszych obserwacji wynika, że nie dobrym sposobem jest pozostawienie cebul tulipanów w ziemi przez, jak to podają niektóre poradniki, 3-4 lata. Zauważyłyśmy, że ich cebule zapadają się w głąb. Natomiast cebule przybyszowe pozbawiają rozwoju te mateczne, które często „karleją” albo wręcz nikną. Najgorszym efektem jest to, że cebule przybyszowe potrzebują 2-4 lat na zakwitnięcie, a i tak nie mamy pewności czy to nastąpi.
Dlatego obchodzimy się z nimi brutalnie. Najbardziej okazałe z nich, po kwitnieniu, pozbawiamy kwiatów tuż za pierwszą parą liści, aby cebula mogła silnie rosnąć. Wszystkie pozostałe wyrywamy, zaś w ich miejsce na jesieni dosadzamy świeże cebule, by wiosną cieszyć się pełną rabatą. Te z naszego chowu, które zostawiamy na następny rok cudownie sobie radzą i zawsze są okazałe.
Prace ogrodowe bez cięcia? Nie tym razem.
Cięcie krzewów – Cięcie krzewów kwitnących wczesną wiosną powinniśmy wykonać jeszcze przed rozwinięciem się ich liści. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy jest to ostatni dzwonek na te prace ogrodowe. W naszym przypadku mowa o forsycjach i migdałku trójklapowym. Teraz jest po pełni, a więc soki roślin znajdują się w korzeniach pod ziemią, dzięki czemu części nadziemne nie są tak wrażliwe na cięcie. Śmiało przytnijmy gałązki, a one na pewno szybko wypuszczą młode, które obficie zakwitną w przyszłym roku.
I to tyle! Nie jest tego zbyt dużo, lecz są to czynności bardzo ważne, które zaowocują w przyszłym roku. Na koniec polecamy wam kilka poprzednich artykułów:
– Męczennica błękitna – wszystko o uprawie,
– Lawenda wąskolistna – roślina gorącego lata,
– Prymule, czyli pierwiosnki – oznaka wiosny!.
Dziękuję pięknie za cudowne wiadomości, wskazówki, porady .Są naprawdę niezwykle cenne .
Pozdrawiam,
Ewelina.
Ogromnie dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy! 🙂