Lawenda wąskolistna jest rośliną letnią, słoneczną i przywodzącą na myśl upalnie popołudnia Prowansji. Dziś chcemy przedstawić Wam tę cudowną roślinę, która jest prosta i przyjemna w uprawie, a co więcej daje dużo od siebie podczas kwitnienia.
Lawenda wąskolistna – Mała charakterystyka
Jest to roślina południa Europy, gdzie uprawiana jest z uwagi na swoje wonne właściwości. Lawenda wąskolistna tworzy półkrzew, który może dorastać do 50-90 centymetrów. Dolna część pędów jest zdrewniała i niekwitnąca, natomiast wyższe partie są zielone i to z nich lawenda wypuszcza młode kwiaty. Są to kwiaty intensywnie fioletowe oraz pachnące. Przyciągają wiele wspaniałych owadów i motyli. Zakwita na przełomie lipca i sierpnia. Jest rośliną wieloletnią, ozdobną, leczniczą, miododajną – do wszystkiego.
Lawenda wąskolistna – Wymagania
GLEBA: jałowa, zasadowa, sucha. Warto rozluźnić ją żwirem rzecznym i/lub keramzytem.
STANOWISKO: absolutnie słoneczne.
WODA: wystarczą opady atmosferyczne, nawet lepiej, gdy ma za sucho.
NAWOŻENIE: osobiście specjalnie jej nie nawozimy. Rabata nie jest zbyt duża, więc gdy dosadzamy dookoła niej inne rośliny dostaje ona składników odżywczych. Również w jej środek wrzucamy garść kompostu, gdy jest taka potrzeba.
MROZOODPORNOŚĆ: całkowita.
Historia naszej lawendy
Ta, którą mamy u siebie, rośnie już 3-4 lata. Do uprawy zachęcił nas okazały krzak koleżanki, która miała w swoim ogrodzie taki liczący ok. 10 lat. Postanowiłyśmy, że na początku zasadzimy nasiona w rozsadniku, przy krawędzi warzywnika. Po zimie okazało się, że bardzo dobrze sobie poradziły i obficie wzeszły. Natomiast nie miałyśmy na nie miejsca w nadchodzącym sezonie – zostały koło warzywnika, a zimą okryłyśmy je gałązkami świerku. Po tym okresie oczekiwania wysadziłyśmy je w końcu na rabatę, żeby wypełnić puste miejsca pomiędzy młodymi roślinkami. Gdy podrosły przygotowałyśmy dla nich klomb, na którego środku posadziłyśmy piękny wiąz holenderski.
Co roku urozmaicamy tę kompozycję dosadzając rośliny przed lawendami np. begonie. Obecnie lawenda tak się rozrosła, że trzeba było owe zasadzenie powiększyć, gdyż się nie mieściła. Po tym zabiegu ma o wiele więcej miejsca do kwitnienia.
Lawenda wąskolistna – cięcie i przesadzanie
Cięcia należy dokonywać dwa razy do roku – po kwitnieniu, czyli przełom sierpnia i września, a potem w drugiej połowie marca. Drugim cięciem nadajemy jej ładny, półkolisty kształt przed kwitnieniem. Jest to grafik niezwykle ważny. Bez cięcia łodyżki stwardnieją i nie wypuszczą kwiatów. Dlatego warto ciąć ją intensywnie, aby miała możliwość odrodzenia się. Przesadzanie jej nie jest wskazane. Bardzo długo mogą rosnąć w jednym miejscu, jeżeli da im się przestrzeń i odpowiednie warunki.
Do naszej lawendy zawsze zlatuje się wiele motyli. Zobaczcie sami!
Na koniec zapraszamy do przeczytania naszych ostatnich artykułów:
– Prymule, czyli pierwiosnki – oznaka wiosny!,
– Krokusy – wymagania, uprawa, przesadzanie,
– Rośliny doniczkowe po zimowaniu,
– Wiosenne cięcie – krzewy.
oj ładna ta rabatka – ciekawy pomysł na lawendową grządkę –
Pięknie dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie 🙂
no to stało się! ;b) ściągnęłam od Was patent z ozdobnymi, ceramicznymi cegłówkami -efektownie to wygląda, no i ładnie trzyma w ryzach trawkę, tudzież ewentualne badylki (moje cegiełki mają jakieś wzorki, ale są bez dziurek). Miłego dnia!
Lawenda jest piękna ,pachnąca i łatwa w uprawie. Piękna aranżacja i pomysł na pachnący zakątek. Kocham tę roślinkę bo jest urocza i bezproblemową.Zachecam do uprawy bo warto .Pięknie pachnie.
Bez zawahania podpisujemy się pod tą opinią!
Pozdrawiamy serdecznie 🙂