Każda rabata na wiosnę potrzebuje gruntownego wypielenia, zagrabienia, czasami dosypania ziemi lub uzupełnienia kory. W tym tygodniu zabrałyśmy się za oczyszczanie naszej rabaty pod oknem kuchennym. To właśnie tam rośnie czyściec wełnisty, który jest bohaterem dzisiejszego artykułu.

CZYŚCIEC WEŁNISTY – MAŁA CHARAKTERYSTYKA
Jest to bylina pochodząca z Azji Mniejszej, Kaukazu i Iranu, która już na dobre zadomowiła się w większości krajów Europy. Jego wysokość dochodzi o 30-40 cm i rozrasta się kłączami. Ma bardzo atrakcyjny wygląd: liście są grube i pokryte gęstymi biało-szarymi włoskami. Kwiaty czyśćca są niepozorne i malutkie, ale dodają mu niesamowitego uroku. Zakwitają w kolorze purpurowo-fioletowym. Warto również dodać, że są zebrane w kłos wystający ponad niższe liście.

CZYŚCIEC WEŁNISTY – UPRAWA
STANOWISKO: Słoneczne i półcieniste – jest idealny do zadarniania takich miejsc.
WODA: Czyściec wełnisty jest rośliną bardzo odporną na susze (dzięki włoskom na liściach), ale przy dłużej trwających deficytach wody należy go podlewać.
GLEBA I NAWOŻENIE: Nie ma specjalnych wymagań. Wystarczy, że posadzimy go w dobrej ziemi ogrodowej, a odwdzięczy się pięknym wyglądem.
KWITNIENIE: Zakwita latem, ale dopiero w 2-3 roku od posadzenia.


RENOWACJA RABATY
Po zimie większość dużych liści czyśćca obumiera i trzeba je oczyścić. U nas ”pod oknem” rósł 3 lata – jak widać bardzo ładnie i szybko się rozrósł. Ostatnio postanowiłyśmy dokonać zmian w tej rabacie. Już w zeszłym roku zasadziłyśmy tam kilka traw, a teraz planujemy dosadzić pomiędzy nimi róże okrywowe, z gatunku ”Matchpoint”. Do tej pory czyściec wełnisty był naszym małym eksperymentem, ale teraz posłuży nam do zrobienia obwódek dookoła kul z bukszpanu.


CZYŚCIEC WEŁNISTY – WIOSENNE OCZYSZCZANIE
Ze względu na to, że czyściec rozrasta się kłączami, na wiosnę musimy dobrze go oczyścić. Posłużą nam do tego widły oraz sekator. Delikatnie podważamy czyśćca od dołu, żeby nie zniszczyć kłączy. Już teraz powinien wypuścić młode, zielone listki – to o nie musimy najbardziej zadbać. Znajdujemy pojedyncze kłącze, wytrząsamy nadmiar ziemi, obrywamy obumarłe części i ucinamy przekwitnięte pędy. Następnie ścinamy na równo korzenie i odkładamy do pudełka. Młode kłącza sadzi się do końca marca.







Czyściec wełnisty to bez problemowa roślina. Idealna dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu oraz dla osób z wystawami południowymi, gdzie jest bardzo dużo słońca.


Na koniec zapraszamy Was do odwiedzenia nas na Instagramie oraz do poprzednich artykułów:
– Skalniak – tu wiosna przychodzi najwcześniej,
– Przedwiośnie w ogrodzie,
– Trawy – modny akcent w ogrodach.
A ja nie wykopuję moich czyśćców od wielu lat. Czyszczę je wiosną na rabacie. Odcinam pędy kwiatowe. Zrywam czy raczej zbieram te stare liście – łatwo się odrywają. Wykopuję tylko ten fragment rośliny, który „przekracza granice” – wchodzi na sąsiada albo na trawnik. Z tym wykopanym fragmentem postępuję tak jak Ty – robię z niego sadzonki. Pozostała na rabacie kępa natychmiast bujnie porasta liśćmi i jest pięknie. Moje czyśćce rosną przy różach i tworzą z nimi piękną kompozycję.