Agawa jest rośliną z rodziny agawowatych, która liczy ponad 100 gatunków. Rośnie dziko od południowych części USA do północnych rejonów Ameryki Południowej, więc w klimacie bardziej suchym i cieplejszym niż nasz. Jest to bardzo majestatyczna i piękna roślina.
Agawa – charakterystyka rośliny
W naszym klimacie agawa może jak najbardziej rosnąć, jednak potrzebuje trochę więcej uwagi. Choć jest to zdecydowanie roślina gruntowa to u nas hodowana jest w doniczkach/donicach. Ze względu na rozmiary jakie w miarę rozrastania będzie osiągać należy ją co jakiś czas przesadzać do coraz większych donic. W lato potrzebuje stanowiska mocno nasłonecznionego, ale zimą musimy ją zabierać do domu, aby nie zmarzła. Nie zależy jej również obficie podlewać, gdyż jest to sukulent.
Tak samo jak inne rośliny z tej grupy agawa ma duże, szarozielone, błyszczące liście, w których magazynuje wodę. Praktycznie nie ma łodygi, a liście wyrastają z karpy i są zakończone ostrymi małymi kolcami po bokach oraz długim kolcem szczytowym na końcu liścia. W naturze rosną w ziemi kamienistej i gliniastej natomiast u nas mają w doniczkach ziemię ogrodową oraz na spodzie trochę kamieni.
Agawa – kwitnienie
Ich kwitnienie jest naprawdę wyjątkowe, ponieważ wszystkie gatunki agaw kwitną tylko jeden raz w życiu. Zakwitają w wieku 6–15 lat, a niektóre gatunki później – nawet w wieku ok. 100 lat. Tworzą wówczas pojedynczy, bardzo wysoki pęd kwiatowy, z ogromną liczbą (do kilkunastu tysięcy) kwiatostanów. Po przekwitnieniu roślina ginie, ale większość gatunków wytwarza odrosty korzeniowe, które kontynuują rozwój.
Rośliny te w naszej szerokości geograficznej bardzo rzadko wypuszczają pęd kwiatowy, gdyż nie mają do tego warunków. Agawy kwitną tylko „w ostateczności”, jak gdyby ostatkiem swoich sił wypuszczały kwiaty, a potem umierały. Dlatego jeśli chcecie, aby agawa zakwitła należy ją np. mocno przesuszać. Jednak nawet to nie gwarantuje ich kwitnienia w naszym klimacie.
Agawy u nas
Pierwsze agawy w naszym ogrodzie pojawiły się gdy Maryla pojechała 5 lat temu na wycieczkę po krajach bałkańskich i akurat z Grecji (tam również klimat sprzyja ich rozrastaniu się) przywiozła kilka młodych roślinek. Zrobiła to specjalnie dla swojej córki Joanny, która szczególnie kocha te piękne rośliny.
Po kilku latach największa rozrosła się do dużych rozmiarów, a z niej rozmnożyły się młode roślinki. Ich rozmnażanie polega na tym, że z korzeni bocznych wypuszczają odrosty, które wystarczy odciąć i wsadzić do ziemi. Bez problemu się przyjmują i rosną. Dodatkowo dla zachowania jej pokroju oraz by nie dopuścić do zbyt obszernego rozrastania się dolną część liści podcinamy – ale tylko te przy samej ziemi.
Natomiast te małe agawy, które odcięłyśmy od rośliny macierzystej czekają jeszcze na przesadzenie do swoich własnych doniczek.
Na koniec chcemy was bardzo gorąco zachęcić do komentowania, pytania oraz cieszenia się z natury, która nas otacza. Już zaraz wiosna! A jeśli jesteście ciekawi jakimi roślinami zajmujemy się w domu zapraszamy was do artykułu o Gruboszach oraz Koleusach. Jeśli jednak jesteście jednak zainteresowani motylami zapraszamy do naszego artykułu Motyle – jak zwabić je do ogrodu? 🙂