Dalie znane są też pod nazwą georginia. Pochodzą z Ameryki Środkowej, a ich nazwa wywodzi się od nazwiska szwedzkiego botanika Andersa Dalha. Znamy je również pod nazwami ludowymi: giergonia, giergona, wielgonia i wielgoń (ostatnie dwie dotyczą zwłaszcza odmian o największych kwiatostanach).
Dalie są jednymi z najbardziej powszechnych roślin ogrodowych. Istnieje wiele odmian tej rośliny. Pod ziemią posiadają bulwy dające różnorodność wyboru koloru, kształtu i wysokości. Dalie posiadają piękne, pierzasto rozłożone liście. Kwiaty są bardzo dekoracyjne i różnobarwne, zebrane w koszyczki o wielkości od kilku do 25 cm. Znane są odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste. Nie wymagają specjalnego rodzaju ziemi, ale bardzo cenią sobie dobry drenaż, ponieważ przy zbyt zbitej ziemi karpy mogą zacząć gnić.
Dalie – sadzenie
Karpy dalii sadzimy w okresie kwiecień-czerwiec na taką głębokość, aby nad karpą znajdowała się około 5 cm warstwa ziemi. Bulwy najlepiej sadzić w rozstawie 25-50 cm, w zależności od wielkości odmiany. Po posadzeniu należy obficie podlać. Gdy ziemia wokół rośliny zaczyna robić się sucha musimy ją podlać – nie można dopuścić do dużego wysuszenia dalii, ani do ich przelania.
Jak dalie przygotować na zimę?
Gdy zbliżają się pierwsze jesienne przymrozki musimy przyciąć łodygi, a kłącza dalii wykopać. Wykopane wraz z grudkami ziemi bulwy należy pozostawić na słońcu, a gdy już zobaczymy, że w są w miarę suche (może to trwać kilka dni) otrząsamy je z nadmiaru gleby – wtedy przycinamy krótko stare pędy. Następnie układamy je w skrzynkach/tekturowych kartonach z trocinami i odkwaszonym torfem. Z pewnością to im wystarczy by przetrwać zimę. Przechowujemy je w suchym pomieszczeniu o temperaturze 2-5 stopni Celsjusza. W razie zmarszczenia się kłącza należy je lekko spryskać wodą.
Dalie w naszym ogrodzie
Dzięki szerokiemu wachlarzowi kolorystycznemu dalii możliwe jest stworzenie wielu pięknych i ciekawych aranżacji. W naszym ogrodzie dalie są od samego początku. Z biegiem lat, w zależności od koloru przewodniego w danym sezonie naszego ogrodu przeszłyśmy od kolorów czerwonych przez żółte, łososiowe do białych i różowych:
– „Fire and Ice”, dalia dekoracyjna
– „Kennemerland”, dalia kaktusowa
– Dalia karłowa pojedyncza
– „Autumn Fairy”, dalia dekoracyjna
– „Crazy Love”, dalia dekoracyjna
– „Arabian Night”, dalia dekoracyjna
Dostawałyśmy różne bulwy od znajomych, sąsiadów i przyjaciół rodziny odwiedzających nas i ogród. Od kilku lat Maryla zaczęła je sadzić wielkościami i kolorami tworząc widoczne plamy. W ostatnim sezonie nasza kolekcja wzbogaciła się o dalię dekoracyjną „Smokey”. Ma ona duże, pełne, chryzantemowe kwiaty w kolorze kremowo-fioletowym. Rośnie w pełnym słońcu i miała około 1 m wysokości.
Dalia dekoracyjna „Smokey”
Bardzo się cieszymy, że z nami jesteście! Zachęcamy was do komentowania i zadawania pytań – żadnego nie zostawimy bez odpowiedzi. W artykule wspominałyśmy o przygotowaniu dalii na zimę, jeśli chcecie się więcej dowiedzieć na ten temat zapraszamy do naszego postu Jak przygotować ogród na zimę?. Odwiedźcie również nasz post o dwóch powojnikach. Za to wszystkich miłośników ptaków kierujemy do poprzedniego postu – Dokarmiamy ptaki 🙂