Biodynamika jest to oddziaływanie faz księżyca na pływy wodne i wzrost roślin. Jest ona niezwykle ważna przede wszystkim dlatego, że cała roślinność łączy się z ruchem Ziemi oraz wszystkimi zjawiskami zachodzącymi we wszechświecie. Zobaczcie jakie korzyści niesie za sobą biodynamika w ogrodzie!
BIODYNAMIKA W OGRODZIE A FAZY KSIĘŻYCA – czyli co i kiedy robić?
Nów i Pełnia trwają po 3 dni. To są okresy kiedy w ogrodzie nie należy wykonywać żadnych poważniejszych prac.
Nów to okres kiedy księżyc jest niewidoczny. Korzenie są wtedy bardzo wrażliwe na uszkodzenia, ponieważ woda przepływa do części podziemnych rośliny. Natomiast części nadziemne są wówczas mało wrażliwe. Nie należy w tym czasie wysiewać, wysadzać, pikować i przesadzać roślin oraz wykonywać prac, które mogłyby uszkodzić korzenie.
Co można robić? Jest to odpowiednia pora na przycinanie pędów, zwalczanie chwastów za pomocą oprysków.
Podobnie wygląda pełnia. Jest to najlepszy moment na nawożenie, podlewanie, zwalczanie szkodników i chwastów, przerywanie wschodzących roślin.
Nie należy ciąć krzewów ani drzew.
Wszystkie intensywne prace w ogrodzie starajmy się przenieść na 1 i 3 kwadrę.
1 kwadra następuje po nowiu. Wówczas księżyca przybywa i jest on widoczny wieczorem do północy. Woda transportowana jest z korzeni do góry liści i owoców.
Jest to właściwa pora na sadzenie, przesadzanie, wysiewanie warzyw liściowych. Sadzonki w tym czasie doskonale się przyjmują i ukorzeniają.
Nie należy: ciąć drzew ani krzewów, gdyż będzie to powodować wyciek soków.
3 kwadra następuje po pełni. Jest to czas, gdy księżyca ubywa i jest on widoczny od północy do rana. Woda odpływa z części nadziemnych do korzeni roślin. Co za tym idzie części nadziemne są mało wrażliwe na uszkodzenia.
Jest to odpowiedni czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew owocowych i ozdobnych, krzewów oraz żywopłotów – szybko się regenerują i przyjmują w nowym miejscu. Możemy również siać/sadzić rośliny cebulowe, motylkowe i korzeniowe.
My dodatkowo posiłkujemy się w biodynamice ogrodowej kalendarzem ogrodniczym, który jeszcze bardziej ułatwia nam zastosowanie zasad biodynamiki.
ZNAKI ZODIAKÓW W UPRAWIE BIODYNAMICZNEJ – co i kiedy robić?
Trygon ziemi – sprzyja wszystkim czynnościom związanym z uprawą roślin korzeniowych, takich jak: marchew, seler, rzodkiewka, cebula, czosnek, ziemniaki.
Wówczas księżyc znajduje się w znaku Byka, Panny i Koziorożca.
Trygon wody – odpowiada liściom. Uprawiamy wtedy sałaty głowiaste, lodowe lub liściowe, szpinak, kalafior, brokuł, por, zioła, kapusty.
A księżyc znajduje się w znaku Ryb, Raka i Skorpiona.
Trygon powietrza – tworzą Bliźnięta, Waga i Wodnik. W biodynamice odpowiadają one kwiatom. Zajmujemy się wtedy uprawą roślin jednorocznych, bylin, kwitnących drzew, krzewów oraz ziół.
Ostatni trygon, który tworzą Baran, Lew i Strzelec – to trygon ognia i odpowiada on za owoce. Do roślin, które możemy wtedy uprawiać należą groch, fasola, pomidory, ogórki, dynia, kukurydza, truskawki, zboża oraz owoce.
CIEKAWOSTKA: Zaobserwowałyśmy, że pierwsza wiosenna burza powoduje bardzo duży wzrost. Po pierwszej burzy rośliny są od razu zielone i jakby w oczach urosły.
Taki kalendarz ogrodniczy zawiera harmonogram upraw dla naszej strefy klimatycznej i czasowej, który obejmuje dni w jakich co należy wykonywać. Korzystamy z niego już od dobrych kilku lat. Zgodnie z zawartymi w nim zaleceniami przesadzamy, wysiewamy, ukorzeniamy rośliny i nie zdarzają nam się żadne wpadki – wszystko się przyjmuje i pięknie rośnie.
Na koniec chcemy was gorąco zachęcić do komentowania, zadawania pytań oraz śledzenia naszego bloga 🙂 Biodynamika w ogrodzie na prawdę może wam pomóc, więc korzystajcie z niej jak tylko możecie i nie zmarnujcie ani dnia!
Polecamy również nasze poprzednie artykuły o Ciemiernikach, Przyspieszaniu wegetacji oraz Jakie nawozy stosować na wiosenne nawożenie?