Jest taka jedna ozdoba świąteczna, na którą czekają nie tylko najmłodsi. Ekscytujemy się przy jej wyborze i cieszymy się, gdy nadchodzi czas jej przyozdobienia – to właśnie choinka. Każdy z nas ma swój plan na jej ubieranie, ustawianie i długość trzymania. W tym świątecznym nastroju zapraszamy na małą przygodę. Ubierzcie z nami choinkę!
Choinka – Jakie drzewko wybrać?
Okazuje się, że choinka choince nie równa! Skąd mamy wiedzieć, którą wybrać? Świerk, sosna czy jodła? Oczywiście nie ma jednej dobrej odpowiedzi i ten artykuł też nie jest po to, aby taką znaleźć. My co roku decydujemy się na jodłę kaukaską. W poprzednich latach, gdy miałyśmy jeszcze małe świerki w ogrodzie, co roku jeden szedł pod młotek. Jeżeli chodzi o sosnę to tu może być potrzebne więcej zachodu – z nadleśnictwa trzeba pozyskać zgodę na ścięcie takiego drzewka lub kupić je bezpośrednio u nich. Natomiast jeżeli ktoś nie wyobraża sobie bez takowej Świąt to nie jest to zbyt duży problem. My kierujemy się łatwością dostępu i małym nakładem pracy, który musimy podjąć, żeby ją zdobyć.
Przy oględzinach potencjalna choinka jest poddawana wielu próbom. Sprawdzamy stan igliwia – czy jest ciemne i błyszczące. Zawsze ją otupujemy, aby upewnić się, że zbyt szybko nie opadnie. A nade wszystko zwracamy uwagę na jej pokrój – choinka powinna być zgrabna dokładnie tak, jak przystojny mężczyzna.
Kiedy powinno się ubrać choinkę?
Zgodnie z tradycją choinkę powinno się ubierać w Wigilię. U nas właśnie tak jest – dzień przed Wigilią wnosimy ją na zaszczytne miejsce, oprawiamy i ubieramy w światełka. Dopiero następnego dnia wieszamy bombki i resztę ozdób. Choinka stoi u nas aż do święta Trzech Króli, nigdy dłużej. Dawno temu, gdy mieszkałyśmy w Warszawie, warunki blokowiska sprawiały, że już na Nowy Rok ją rozbierałyśmy – sypała się, gałązki opadały. Chociaż okres trzymania choinki, zgodnie z tradycją kościelną, kończy się 2 lutego, gdy zaczyna się odprawiać msze w dni zwykłe.
A co jeśli choinka nie mieści się w stojak?
To koniec… Świąt nie będzie…
Do czasu, aż nie przyjdzie Maryla z siekierą i nie ociosa konara! Na szczęście w tym roku nie była potrzebna interwencja świątecznego drwala, gdyż konar idealnie zmieścił się w stojak. Co do stojaka – czy metalowy, czy plastikowy ważne, żeby był stabilny. Na pewno stojak metalowy będzie trwalszy. Natomiast plastikowe są o wiele łatwiejsze w użyciu. Niekiedy mają w podstawie pojemnik na wodę. Przy jodle jest on wręcz zbędny, ale mają.
Jak ubierać choinkę – krok po kroku
Ile osób tyle metod ubierania choinki. My od wielu lat mamy wypracowaną technikę, której przestrzegałyśmy i w tym roku. Zasada jest prosta – zaczynamy od największych ozdób.
- Pierwsza powinna być gwiazda, której miejsce jest na samej górze choinki. Lepiej, żeby była to właśnie gwiazda, a nie czub/szpic, gdyż w niektórych tradycjach jest on związany z niezbyt pozytywnymi prognozami na przyszłość.
- Lampki – my nie hołdujemy kolorowym. Za to lubimy takie, które dają światło białe i ciepłe, skrzące się niczym śnieg w mroźny dzień.
- Bombki – wybieramy tradycyjne, szklane, okrągłe, w wielkościach średnich i dużych. Zaczynamy od rozmieszczenia największych, a potem uzupełniamy luki mniejszymi.
- Ozdoby związane ze wspomnieniami – wśród takich ozdób znajdują się: jeleń, bocian, kawałek rogu renifera z Rovaniemi, szklane baletnice, które powiesiła Maryla dla upamiętnienia baletowej przygody wnuczki oraz szklane ważki.
- Ozdoby związane z przesądami – dlatego wieszamy piernik (dla słodkiego życia), jabłuszko (symbol życia, zdrowia i miłości) oraz orzechy (symbol mądrości).
- Łańcuch – zawieszany przez nas na samym końcu. Musi być obowiązkowo, chociaż kawałek.
Choinka, tak samo jak moda, co roku ulega pewnym trendom kolorystycznym. Były lata, w których wszyscy ubierali choinki w kokardy, w bombki jednego koloru, w same łańcuchy czy w same światełka. I my uległyśmy nie raz takim wpływom nabywając bałwanki, mikołaje i łabędzia.
Jakie kolory wybierać na choinkę?
Jakie lubicie! My trzymamy się kolorystyki złotoczerwonej, która ma zapewnić nam pomyślność i dostatek, a do tego takie połączenie wygląda niezwykle majestatycznie. Od niedawna dołączył na choinkę kolor niebieski symbolizujący spokój, którego tak ostatnio brakuje.
Choinka choinką, a co do tego?
Nieodzownym elementem naszego świątecznego wystroju jest czerwona gwiazda betlejemska. W tym roku nabyłyśmy kilka egzemplarzy, lecz zauważyłyśmy, że bardzo szybko opadają im listki mimo tego, że je podlewałyśmy… Na szczęście największa z nich trzyma się bardzo dobrze.
W domu nie może również zabraknąć drobnych ozdób świetlnych – lampek na agawie, na balustradzie oraz na kwietniku.
O zewnętrzną ozdobę domu dba zgrabna choinka led.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Kochane Ogrodniczki, Ogrodnicy, Znajome, Znajomi, Przyjaciele, Sympatycy, Wszyscy,
z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy Wam życzyć ciepła, miłości, powrotów do tego co kochacie, do tych, na którym Wam zależy. Życzymy słońca, deszczu, chmurek, lekkich burz, od których rosną rośliny, promocji w sklepach ogrodniczych oraz wytrwałych pomocników.
Dziękujemy, że jesteście z nami kolejny rok i wspieracie naszą działalność!
Maryla, Asia i Dominika
Ogród Maryli
Wszystkiego dobrego z okazji świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
Dziękujemy serdecznie!
Pozdrawiamy
Ogród Maryli
Drogie Panie Marylo ,Asiu ,Dominiko
Jak zawsze Wasze porady i piękne zdjęcia są niezwykle cenne!,
a choinka cieszy oczy !,raduje serca !,pozwala powracać do lat
dzieciństwa , beztroski , radości …
Jest piękna ,kolorowa, dostojna ,cudna !Dziękuję w imieniu całej rodziny i własnym za cenne wskazówki…Życzę Paniom wspaniałego Nowego Roku!,spełnienia marzeń, planów, projektów, a przede wszystkim zdrowia!Pozdrawiam Ogrdy Maryli !
Ewelina
Pani Ewelino, ogromnie dziękujemy za życzenia i bardzo miły komentarz. Dziękujemy również, że już od tak długiego czasu wspiera Pani naszą działalność!
Wszystkiego co najlepsze i pomyślności na Nowy Rok!
Ogród Maryli