Nie ważne czy mieszkamy w domu z ogrodem, w bloku, czy w kamperze. Rośliny są zawsze miłym akcentem w naszych wnętrzach lub zewnętrzach. Szczególnie, gdy nie mamy zbyt dużych metraży, dobrze sprawdzają się rośliny doniczkowe. Ostatnie upały zainspirowały nas do podzielenia się naszymi kompozycjami doniczkowymi, które bardzo przyzwoicie znoszą wysokie temperatury!
Rośliny doniczkowe – nie tylko pelargonie!
Od wielu, wielu lat na naszych parapetach królują pelargonie. Mnogość ich gatunków, a co za tym idzie kolorów i kształtów, pozwalała przez długi czas odkrywać ich piękno. Jednak my w tym roku zaczęłyśmy szukać dla nich alternatyw. Jest przecież tak wiele roślin, które można posadzić! Wystawa naszych parapetów jest południowo-zachodnia, więc słońce operuje bardzo mocno i to calutki dzień. Natomiast temperatury w szczytowych momentach mogą sięgać 45 stopni Celsjusza. Nie są to łatwe warunki dla roślin doniczkowych, które muszą przetrwać w niewielkiej ilości gleby.
Rośliny doniczkowe – Kompozycje parapetowe
Nasze kompozycje parapetowe składają się z trzech roślin:
– begonii wiecznie kwitnącej w kolorze różowym z czerwonymi liśćmi,
– dichondry srebrzystej,
– aptenii sercolistnej, czyli stokrotki greckiej, a potocznie stokrotki Dorotki.
Zdecydowałyśmy, że begonie będą stanowić centralną część skrzynek, ponieważ są to rośliny wznoszące się ku górze w przeciwieństwie do dwóch pozostałych.
Po jednej stronie posadziłyśmy dichondrę, która pięknie zwisa z doniczki, cudownie się rozrasta i wydaje się nie reagować na słońce w ciągu dnia – nawet nie więdnie. Jeśli okaże się, że Wasza dichondra srebrzysta zagląda np. do sąsiada na dole można dostawić drugą doniczkę obok i na zasadzie odkładu ukorzenić roślinę. Nadwyżkę pędów przenieść do doniczki, lekko przycisnąć do ziemi i podlewać.
Z drugiej strony naszego projektu ”rośliny doniczkowe na upały” znalazła się stokrotka Dorotka, którą odkryłyśmy przypadkiem na bazarze. Gdy zobaczyłyśmy ją po raz pierwszy wydawało nam się, że jest to jakaś dziwna mieszanka rozchodnika z gruboszem, ale sprzedawca wyprowadził nas z błędu podając uroczą nazwę ”stokrotka Dorotka”, dodając, że jest to roślina kwitnąca. Dopiero po powrocie do domu sprawdziłyśmy, że jest to aptenia sercolistna, czyli inaczej stokrotka grecka. Wygląda bardzo atrakcyjnie, kwitnie subtelnie, rozrasta się efektownie i do tego kocha słońce!
Doniczkowe kompozycje chodnikowe
Nasze liczne doniczki przeznaczyłyśmy na ozdobienie chodniczka od strony południowej. Nieustannie, jako rośliny doniczkowe idealne na upały, będziemy Wam polecać koleusy. Nasze w tym roku osiągnęły niezwykłe rozmiary – tak samo wysokością, jak i wielkością liści. Kochają słońce, na którym się cudownie wybarwiają. Tylko w ich przypadku, przy takim słońcu, muszą być podlewane dwa razy na dzień.
Również idealne do donic będą ostatnio bardzo popularne supertunie vista. Na nie musimy przeznaczyć większe donice, ponieważ mocno się rozrastają i potrzebują sporo miejsca. Są to również rośliny bardzo żarłoczne, a co za tym idzie należy je co drugi dzień dokarmiać. Nie niszczy ich deszcz, ani nie pali słońce. Kwitną kaskadą kwiatów.
Rośliny doniczkowe na płocie
Rośliny doniczkowe wiszące przy naszej furtce to od kilku lat nasza tradycja. Zawsze były to pelargonie, ale w tym roku i tu zaszła zmiana. Powiesiłyśmy dwie skrzynki z wilcem ziemniaczanym. Postawiłyśmy na kontrastujący zestaw kolorystyczny – piękną, soczystą zieleń połączyłyśmy z ciemnym, prawie brązowym burgundem. Wilec to roślina, która jest ozdobna z liści. Należy ją podlewać regularnie, gdyż w doniczce ma niewiele ziemi. Natomiast jej dużym plusem są bulwiaste korzenie, które magazynują wodę. Dlatego podlewanie co 2 dni będzie wystarczające.
Co łączy te wszystkie rośliny?
Oczywiście łączy je odporność na narastające upalne lata, doskonale znoszą słońce i spowodowane nim wysokie temperatury. Będziemy próbowały przezimować w domu stokrotkę Dorotkę oraz dichondrę. O efektach dowiecie się na wiosnę. Reszta roślin jest jednoroczna.
Na koniec zapraszamy do naszych poprzednich artykułów:
– Czarnuszka damasceńska – delikatność w ogrodzie,
– Brugmansja – bieluń drzewiasty,
– Oczko wodne – prosto, szybko i efektownie!.