Delikatność, zwiewność, szyk – kto z nas nie lubi tych cech, niech pierwszy rzuci narzędziami ogrodniczymi. Czarnuszka jest uosobieniem tego wszystkiego co uwielbiamy. Łączy w sobie działania lecznicze, jest miododajna oraz wykorzystywana spożywczo. Odkryjcie jej sekrety razem z nami!
Czarnuszka – Mała charakterystyka
Czarnuszka damasceńska dziko rośnie tylko na obszarach Afryki Północnej, Azji Zachodniej oraz na Kaukazie, natomiast w Polsce została udomowiona i występuje jedynie w postaci hodowlanej. Dorasta do 20-40 centymetrów wysokości przy czym ładnie się rozgałęzia i nie pokłada. Ma bardzo ciekawe liście, niepodobne do niczego innego. Są one w postaci tzw. pierzastych nitek, które tworzą ażurową chmurkę dookoła kwiatów. Jak na tak delikatną roślinkę kwiaty ma dość spore. W większości występują w kolorze białym, ale my miałyśmy mieszankę biało-niebiesko-różową. Wszystkie były piękne. Na koniec swojego życia czarnuszka zawiązuje owoce, które przybierają postać zrośniętych ze sobą mieszków. Z czasem czernieją i wysypują się z nich czarne nasionka, które tak uwielbiamy.
Czarnuszka – Wymagania
ZIEMIA: uniwersalna, kwiatowa.
STANOWISKO: słoneczne.
WODA: jest dość odporna na suszę, ale nie należy testować jej wytrzymałości.
NAWOŻENIE: najlepiej dokonać tego na wiosnę lub jesienią. My nawoziłyśmy azofoską lub saletrą wapniowo-amonową, lecz równie dobrze nada się do tego własny kompost.
SADZENIE: jedynie z nasion, na wiosnę (koniec kwietnia, do połowy maja).
CHOROBY: praktycznie nie ma żadnych, bardzo rzadko mogą pojawić się mszyce na pędach.
Czarnuszka – Bezproblemowa roślina od wiosny…
Jest to roślina naprawdę bezproblemowa. Wystarczy, że wysiejemy ją na wiosnę (wschodzi bardzo szybko) i będziemy podlewać. Jeżeli nam się spodoba to dalej też nie musimy nic robić. Poczekajmy aż koszyczki z nasionami zbrązowieją i dajmy im się wysiać dookoła. Natomiast jeżeli chcielibyśmy zmienić jej miejsce to zawczasu zbierzmy nasiona i wysiejmy punktowo, tam gdzie chcemy.
… aż po zimę!
Czarnuszka jest rośliną jednoroczną, więc nie martwmy się o to czy przeżyje, bo… nie przeżyje. Przeżyją jednak nasiona, które wysiały się pod koniec roku. Zaobserwowałyśmy, że nasiona roślin takich jak: kosmos, nagietek, aksamitka, nasturcja i właśnie czarnuszka jeżeli zimują w gruncie potem są o wiele mocniejsze, grubsze i odporniejsze na różne niedogodności pogodowe. Co do starych części naziemnych można je usuwać późną jesienią lub wczesną wiosną. Wystarczy wyrwać je ręką, ich system korzeniowy jest bardzo płytki.
My kupiłyśmy wielokolorową mieszankę, ale zaobserwowałyśmy ciekawą różnicę w następnym latach. Najwięcej było kwiatów białych, trochę niebieskich, ale prawie wcale nie było różowych. W tym roku też mało gdzie można zaobserwować kwiaty w kolorze innym od białego.
Jak przedłużyć kwitnienie roślin?
Ta rada dotyczy roślin typu: czarnuszka, floksy, rudbekie, róże, budleja, pelargonie. Po przekwitnięciu kwiatostanów należy je usunąć – wyciąć bądź ułamać. W tym miejscu roślina rozgałęzi się i zawiąże nowe kwiatostany. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dłużej naszymi ulubionymi roślinami.
Z czym komponować czarnuszkę?
My czarnuszkę traktujemy jedynie jako roślinę ozdobną. Nie dodajemy jej do jedzenia – może kiedyś. Ta roślina doskonale sprawdza się wysiana pomiędzy inne delikatne rośliny takie jak: gaura, kosmos (warszawianka) czy niskie trawy w typie ostnicy. Największe wrażenie robi, gdy stworzymy z niej sporą plamę na rabacie. Dzięki temu jest bardziej zauważalna.
Wiele zalet czarnuszki
Czarnuszka jest wręcz skarbnicą zalet! Jest rośliną owadopylną, miododajną, leczniczą. Ma działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz wzmacniające układ odpornościowy. Nasionka dodaje się do produktów spożywczych od pieczywa po ser oraz tłoczy się z nich olej. Możliwości jest ogrom, a powstrzymuje nas – jak zawsze – nasza wyobraźnia.
Na koniec zapraszamy do naszych poprzednich artykułów oraz na nasz profil na Instagramie:
– Brugmansja – bieluń drzewiasty,
– Bukszpany – Harmonogram cięcia,
– Oczko wodne – prosto, szybko i efektownie!.