Nie ma rośliny bardziej odpowiedniej na obwódki, bardziej eleganckiej i niezawodnej. Bukszpany, które tak chętnie sadzimy w swoich ogrodach, ostatnimi czasy bardzo wiele przeszły będąc masowo zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Niektórzy się do nich zrazili, a inni je lekko zaniedbali. Zapraszamy Was na harmonogram cięcia bukszpanów!
Czy bukszpany lubią cięcie?
Bukszpany je wręcz uwielbiają! Cięcie pozwala im zagęścić się w środku. Dodatkowo podczas cięcia możemy łatwo i dogłębnie sprawdzić stan ich zdrowia. Niestety, przez dwa poprzednie lata nasze okazy zostały doszczętnie zjedzone przez ćmę bukszpanową. Zaledwie w przeciągu paru dni z pięknych krzaczków zostały ogołocone kikutki. W tym roku zaobserwowałyśmy pojedyncze motyle, lecz jeszcze żadnej gąsienicy. Natomiast koleżanka, która mieszka około 30 kilometrów od nas, dała znać, że u niej bukszpany były jedzone. Tak czy siak należy się zabrać za ich cięcie.
Bukszpany – Harmonogram prac
- I cięcie wykonujemy w marcu. To właśnie wtedy nadajemy im pożądany kształt zanim ruszy wegetacja: odświeżamy, zmniejszamy objętość i formujemy.
- II cięcia należy podjąć się w czerwcu. Jest to moment, w którym znacznie skracamy młode przyrosty, które u nas maja około 10 centymetrów – zostawiamy tylko 2 centymetry z tych 10-ciu. Poprzez równe ścięcie krzaczek nabiera regularnych, ładnych kształtów, które są zgodne z zamysłem ogrodnika.
Przy okazji ze ściętych pędów możemy sobie ukorzenić w doniczkach nowe egzemplarze, a pod koniec lata wysadzić do gruntu. Wystarczy zanurzyć młode pędy w ukorzeniaczu lub w mielonym cynamonie (dla szybszego efektu), a następnie wsadzić do doniczki. Nam udało się je ukorzenić nawet bez pomocy różnych środków. Po prostu wsadziłyśmy pędy do ziemi i regularnie podlewałyśmy – ładnie się ukorzeniły.
- III raz bukszpany tniemy w drugiej połowie sierpnia. To cięcie ma na celu jedynie zachowanie pożądanego wyglądu krzewu. Jeżeli pominiemy ostatnie cięcie nic się nie stanie, ale pamiętajmy by nie robić tego później, gdyż przyrosty mogą nie zdążyć zdrewnieć i zniszczą je ewentualnie mrozy w zimie.
Narzędzia do cięcia są niezwykle ważne!
Rośliny tak delikatne jak bukszpany, ale nie tylko, potrzebują ostrych narzędzi. Dlatego pamiętajcie, aby przed każdym cięciem je dobrze naostrzyć. Odpowiednio naostrzone nie będą miażdżyć i uszkadzać listków.
Nasze krzewy są dość okazałe po 15 latach, dlatego do ich cięcia używamy często ręcznych nożyc do żywopłotów, a dopieszczamy kształty ręcznymi nożyczkami krawieckimi. Był taki czas, że próbowałyśmy, ze względu na szybkość, robić to nożycami akumulatorowymi, którymi tniemy tuje, cisy czy irgę błyskotliwą, ale zaniechałyśmy tej czynności, ponieważ bardzo uszkadzały liście, które długo się regenerowały i nie wyglądały zdrowo.
Pomocne przy cięciu
Przy obecnej technice cięcia takiego problemu nie mamy. Nasze bukszpany prowadzimy w formie kul i żywopłotów. Tniemy je zawsze w pochmurne, dość ciepłe dni. Natomiast po cięciu zraszamy obficie wodą, a jeśli zapowiadają gorące i słoneczne dni narzucamy na nie białą, cienką agrowłókninę. Do nawożenia wystarczy własny kompost lub taki w granulkach.
Polecamy bukszpany jako wdzięczną, trwałą i bezproblemową roślinę. Zwłaszcza ze względu na to, że plaga ćmy bukszpanowej chyba jest w odwrocie. Do tej pory nie stosowałyśmy żadnych środków chemicznych do jej zwalczania.
Na koniec zapraszamy do poprzednich artykułów o bukszpanach:
– Cięcie bukszpanów – jak, gdzie i kiedy?,
– Ćma bukszpanowa – pochodzenie, jak zwalczać,
– Ćma bukszpanowa – ewolucja szkodnika,
– Co to są topiary i jak je zrobić?.
Piękne bukszpany. Mój, niestety, zniszczyła ćma. Pozdrawiam serdecznie drogie sąsiadki.
Nie zrażaj się! Zasadź je jeszcze raz – nic ich nie zastąpi 🙂
Pozdrawiamy serdecznie
Jak zawsze merytoryczne porady!Dziękuję pięknie w imieniu własnym i bukszpanów !!!!
Pozdrawiam serdecznie nie tylko wakacyjnie!
Ewelina
Przesyłamy pozdrowienia i ściskamy mocno! 🙂