Sierpień to ostatni dzwonek na strzyżenie krzewów, żywopłotów oraz odświeżanie topiarów. Dziś mamy dla Was szybki i krótki poradnik, w którym dowiecie się jak ciąć i odświeżać swoje rośliny. Zapraszamy na wspólne cięcie bukszpanów!
Dlaczego cięcie bukszpanów najlepiej wykonać teraz?
Późniejsze strzyżenie może sprawić, że przyrosty nie zdrewnieją i przemarzną. Cięcie należy wykonywać, gdy księżyca ubywa, czyli w 3 kwadrze – w tym pomogą nam kalendarze księżycowe lub ogrodnicze dostępne w każdym kiosku. Warto trzymać się tych wytycznych, ponieważ woda w roślinie odpływa wtedy do korzeni i mamy pewność, że nic się nie stanie.
CIĘCIE BUKSZPANÓW – Od początku do kuli
Cięcie bukszpanów nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Proste kształty możemy uzyskać sami i to bez specjalnego sprzętu. Ważne natomiast jest to, aby nożyce, sekatory i wszystkie narzędzia tnące były jak najostrzejsze. Na początku dajmy młodym bukszpanom trochę urosnąć i ”nabrać masy”, ponieważ na kilku malutkich pędach nic nie zrobimy. Możemy tylko pilnować, żeby nie wyrastały zbyt duże, a zagęszczały się. Jeżeli dopiero zaczynamy formować – nie ważne czy na młodych czy starszych roślinach – kule bukszpanowe należy zacząć od wycięcia przez środek półokrągłej linii, a następnie drugiej, prostopadłej do niej tak, aby się na środku krzyżowały. Dopiero wtedy symetrycznie wycinamy 4 płaszczyzny, które nam się utworzą. To jest nasza metoda, która nigdy nie zawodzi.
– Tak samo postepujemy, gdy chcemy uzyskać wszystkie kształty kulopodobne (owale, elipsy, ”pączki” itd.).
CIĘCIE BUKSZPANÓW – Odświeżanie
Jeśli mamy już uformowane kształty to sprawa jest prostsza – o odpowiednią długość skracamy przyrosty. Dzięki cięciu bukszpany się wzmacniają, zagęszczają i dodają naszemu ogrodowi elegancki wygląd. Możemy sobie trochę ułatwić sprzątanie podkładając rozcięty worek u nasady rośliny – łatwiej zbierzemy odcięte części.
CIĘCIE BUKSZPANÓW – Murki i prostokąty
Z kwadratem/prostokątem sprawa jest prostsza – łapiemy pion i tniemy – dosłownie. Jednak jest to figura trudniejsza pod takim względem, że widać na niej wszystkie niedoskonałości i krzywizny. W tym może nam pomóc na początku sznurek i dwa kijki, które ustawiamy równo, wbijamy i według nich tniemy. Potem cięcie bukszpanów będzie prostsze, natomiast musimy długo czekać aż pojedyncze rośliny utworzą jedną bryłę.
Bardzo efektowne są tzw. bukszpanowe murki. My mamy taki jeden od frontu ogrodu. Na początku był to nieduży fragment, ale w pewnym momencie postanowiłyśmy dosadzić jeszcze kilka bukszpanów i go przedłużyć. Na razie widać dużą różnicę wysokości, ale ”małe” pięknie i zdrowo rosną.
KIEDY JESZCZE MOŻNA CIĄĆ BUKSZPANY?
Cięcie bukszpanów wykonane teraz jest już ostatnim:
– pierwsze cięcie w marcu,
– drugie cięcie w czerwcu,
– trzecie cięcie w sierpniu.
Pod koniec lata rośliny nie są już w takiej aktywnej fazie wzrostu, a raczej pomału szykują się do spoczynku. Przyznamy się Wam, że zdarzyło nam się nie trzymać kalendarza i ostatnie cięcie wykonywałyśmy, gdy po prostu miałyśmy na to czas i pogoda była ładna. Nie odbiło się to negatywnie na roślinach. Natomiast pamiętajcie – trzymajcie się faz księżyca! To jest bardzo ważne.
Co jeszcze możemy ciąć w sierpniu?
W tym czasie możemy przystąpić również do cięcia żywopłotów z irgi, cisu, ligustru, thuj, jałowców.
Na koniec zapraszamy do naszych poprzednich artykułów:
– Ćma bukszpanowa – pochodzenie, jak zwalczać,
– Pnącza najlepsze na ogrodzenia,
– Srebrne rośliny – elegancja w ogrodzie,
– Sucha rzeka – zrób to sam!.