Większość roślin w ogrodzie, gdy mają zapewnione minimum dbałości w uprawie, zawsze odwdzięczają się kwitnieniem bądź wzrostem. Niestety nam trafiły się dwie rośliny, które nie spełniają tego założenia. Są to juka karolińska i magnolia ”Alba”. Dlaczego nie kwitną?
Dlaczego nie kwitną juki?
Mamy u nas trzy egzemplarze, które wyhodowałyśmy z juki kupionej w sklepie. Te rośliny, po kwitnieniu, wypuszczają z karpy młode pędy. Właśnie z takich odrostów mamy te trzy. Najśmieszniejsze jest to, że roślina macierzysta kwitła nie raz. Obecnie rosną we właściwej glebie, na słonecznym stanowisku, na wiosnę zasilane są nawozem wieloskładnikowym i mają już 8 lat. Pomimo tego wszystkiego i całej naszej wiedzy nie wiemy dlaczego nie kwitną… Natomiast są pięknymi roślinami.
Dlaczego nie kwitną? Nasza niewdzięczna magnolia
Drugim takim dziwolągiem w naszym ogrodzie jest magnolia. Dostałyśmy ją jako prezent, więc wtedy mogła mieć 2-3 lata. Natomiast u nas rośnie już 6 lat. Z małej, dwupędowej sadzonki wyrosła na bardzo zgrabne, kształtne i około 2 metrowe drzewko, niestety nie chce zakwitnąć. Choć niczego jej nie brakuje:
– jest w miejscu zacisznym,
– raczej na stanowisku słonecznym niż w półcieniu,
– zasilamy ją nawozem do magnolii,
– na zimę okrywamy ją grubą pokrywą z liści, kory i ziemi, żeby nie przemarzły jej korzenie,
to jednak nie chce nam kwitnąć.
Co można zrobić z niekwitnącą magnolią?
Dociekając dlaczego tak się może dziać zasięgnęłyśmy porady ogrodnika. Powiedział nam, że należałoby ją ”odrutować”, ale do końca nie wiedziałyśmy jak się do tego zabrać…
Może należy zrobić to tak jak z asparagusem, czyli na dno (tutaj) donicy wrzucić ze 3-4 nieocynkowane gwoździe – metoda sprawdzona, rosną bosko.
Natomiast nie wiemy czy tak samo trzeba zrobić z magnolią, bo jeszcze tego nie wykonałyśmy.
Jak widzicie oba gatunki mają idealne warunki do rozwoju i kwitnienia. Może ktoś z Was zetknął się z takimi przypadkami i udzieliłby rady, jak uporać się z tym problemem?
Na koniec zachęcamy do przeczytania naszych poprzednich artykułów:
– Dlaczego kora jest ważna w ogrodzie?,
– Funkie, czyli hosty – uprawa, odmiany, wymagania,
– Bergenie – wszystko o uprawie.
Juka powinna mieć przepuszczalną i ciepłą glebę nie zatrzymującą wilgoci czyli raczej piaszczystą . Po 8 latach raczej powinna już kwitnąć, więc problemem może być nadmiar nawozów lub gleba jest zbyt ciężka i zimna. Przestańcie nawozić i zostawcie ją samą sobie, nie pieszczona lepiej sobie poradzi niż z nadmiarem nawozów, które pobudzają jedynie liście do wzrostu i utrudniają rozrost korzenia, a juka powinna mieć solidny i długi korzeń, jak przystało na roślinę która woli suche tereny, powinna pobierać wodę z dużych głębokości .
Magnolia jak na ten wiek wygląda licho, wydaje się być hodowana z nasion (komuś urosło nasionko i nie chciał trzymać drzewka nie kwitnącego, stąd prezent). Takie drzewa pierwsze kwitnienie mają po około 10 latach. Przede wszystkim jak wszystkie wrzosowate powinna mieć kwaśną glebę, koniecznie trzeba kontrolować ph i najlepiej by rosła w torfie. Wymaga stanowiska półcienistego w pełnym słońcu choruje. Płytki system wymaga gleby stale wilgotnej, więc dobrze wysypać korę sosnową, utrzyma wilgoć i zakwasza glebę. Nie wolno też uprawiać nic pod drzewem by nie naruszać korzeni, bardzo tego nie lubią. Nie powinno się przycinać, tylko w ostateczności, nie lubi tego bardziej niż naruszania korzeni.
Bardzo dziękujemy za komentarz! Z tego co Pan piszę to juki mają wszystko co powinny. Nawet ich nie nawozimy…
A magnolia rzeczywiście rośnie obok paproci i w tym może być problem. Poobserwujemy ją jeszcze i najwyżej je przesadzimy.
Nieeeeeee!!!!!! Nie przesadza się magnolii! Niech rośnie tam gdzie jest. Zakwitnie na pewno. Warunki są dla niej akceptowalne, bo rośnie. Podczas przesadzania uszkodzeniu ulegną korzenie i może być po drzewku, a na pewno bardzo to odchoruje. Dajcie jej czasu bo to jest bardzo młode drzewko.
Chodziło nam o to, że przesadzimy paprocie. Magnolii nie miałyśmy zamiaru ruszać, ponieważ nie mamy dla niej lepszego miejsca i same pewnie byśmy bały się to zrobić. Bardzo dziękujemy za stanowczą reakcję 🙂
Na 100% magnolia jest z nasionka. Ja też taką kupiłam. Mam ją już 12 lat. Po 10 latach jak zakwitła to kwiat na kwiatku. Okaz całego ogrodu. Urosła mi do 8 metrów i jest bardzo szeroka. Więc potrzebuje bardzo dużo miejsca.
Miałyśmy takie podejrzenie, że jest ona z nasionka, ale nie byłyśmy pewne. To jest nadzieja, że zakwitnie! Będziemy w takim razie czekać cierpliwie ☺️ Bardzo dziękujemy!
Juka potrzebuje gleby zapasowej.Najlepiej podsypać ją co 2 miesiące wapnem granulowanym.Pozniej tylko na wiosnę i jesienią. Gwarantuję obfite kwitnienie.Pozdrawiam
Juka potrzebuje gleby zasadowej.
Bardzo dziękujemy! Spróbujemy i tego 🙂
https://photos.app.goo.gl/H68nAWCmDgLA9kKu8
A to moje juki.
Ale piękne! Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Juka kocha ciepło. Moje też nie kwitły do czasu, gdy obłożyłam je kamieniami, gruzem, który nagrzewa się w ciągu dnia i oddaje ciepło nocą. Rosną w półcieniu, ziemia żyzna, raczej mokra ale teraz kwitną każdego roku.
Magnolia potrzebuje wilgoci na przełomie lipca i sierpnia, bo wtedy tworzy pąki na następny rok.
Przetestujemy i to – może pomoże. Bardzo dziękujemy za rady i pozdrawiamy!