Po ponad 3 miesiącach przychodzimy do was z finałem naszych starań o piękne i dorodne zbiory z podwyższanych rabat. Choć to jeszcze nie koniec, ponieważ niektóre warzywa jeszcze dojrzewają, do tej pory nasze zbiory są bardzo obfite. Z resztą sami zobaczcie plony z warzywnika!
PLONY Z WARZYWNIKA: WARZYWA
1. Pomidory
Posadziłyśmy 8 krzaczków pomidorów, które rosły w ziemi oraz dwa krzaczki pomidorków koktajlowych w doniczkach. Najbardziej obrodziły nam te mniejsze odmiany. Choć te duże wynagrodziły nam małą liczbę ”owoców” poprzez ich rozmiar. Niesamowicie smaczne były, a nawet jeszcze są.
2. Ogórki
U nas zostały dosyć mocno zdominowane przez dynie, które były dosłownie wszędzie. Jednak bardzo nas uszczęśliwiły tym ile miały i jeszcze ile mają zawiązek. To lato było bardzo dobre dla ogórków, ponieważ było ciepło i wilgotno – dzięki tym czynnikom bardzo dobrze i szybko rosną. Nasze ogórki okazały się bardzo duże!
3. Kabaczki
W tym roku to one najbardziej nas zaskoczyły. Długo czekałyśmy na ich pierwsze zebranie, ale gdy już to nastąpiło… Ach! To do tej pory chodzimy z nożem lub sekatorem i już dojrzałe ścinamy.
4. Dynie ozdobne i jadalne
Musimy się przyznać, że dyń zasadziłyśmy trochę za dużo… Bardzo uciążliwe były u nich ogromne liście, które wyrosły ponad resztę warzyw. Musiałyśmy je obciąć, ale pamiętajcie: patrzcie gdzie są zawiązki. Nie można uciąć liścia przy młodej dyni, bo nie będzie jej miało co wykarmić. Koniecznym było wycięcie bardzo dużej części liści również dlatego, że dynie puszczały coraz to nowe pędy, obwiązywały się dookoła innych roślin, ale już swoich owoców nie zawiązywały. Taką ”wycinkę” przeprowadzałyśmy 3 razy : )
5. Kukurydza, czyli wysokie plony z warzywnika
Piękna i duża! Takimi dwoma słowami można określić nasz szpaler w rabacie pod płotem. Ze względu na jej imponującą wysokość została nie tylko podwiązana, ale również wciągnięta pomiędzy pręty w pergoli. Jak możecie zobaczyć poniżej jest już wysokości tuj u sąsiadów. Swoich kolb też ma dosyć sporo. Od dołu pewnie widać ich tylko połowę.
6. Burak naciowy, czyli boćwina
Jak cała reszta wyrosły duże. Niektóre już wyrwałyśmy i przetworzyłyśmy a niektóre jeszcze zdobią nasze rabaty. Oczywiście wszystkie części nadziemne można jeść np. w postaci zupy.
7. Rabarbar
Jest idealny do ciasta drożdżowego lub jako kompot. My już robiłyśmy i jedno i drugie. Tylko nie możemy się zdecydować co jest lepsze… A jak wy myślicie?
8. Seler i por
Poniżej możecie zobaczyć dwa ostatnie okazy, gdyż jeszcze one dojrzewają. Bulwa selera już teraz wygląda okazale.
9. Fasolki: żółta i fioletowa, czyli kolorowe plony z warzywnika
Miały pięknie wiszące i kolorowe strąki. Na razie poszły do zamrażarki, ale na pewno zostaną zjedzone.
10. Pietruszka karbowana i koperek
Dzięki nim na rabacie po środku było zieloniutko i były dwa poziomy. Bardzo nam się przydały w kuchni do różnych dań.
PLONY Z WARZYWNIKA: NASZ WIGWAM!
Nasz wigwam po prostu zarósł 🙂 Fasolka pnąca i groszek cukrowy bardzo bujnie oplotły się na naszej konstrukcji. Już jakiś czas temu groszek musiałyśmy zebrać, ponieważ dojrzał. Nawet na surowo był słodki, ale gdy zerwiecie go za późno będzie niedobry. Natomiast fasolka jeszcze wisi i czeka na swoją kolej.
Melissa, która rosła ”u stóp” wigwamu też wybiła i rozkłada się na boki. W odpowiednim czasie zetniemy ją i ususzymy a w zimie będziemy pić niezwykle aromatyczne herbatki.
PLONY Z WARZYWNIKA: OWOCE
1. Czarna porzeczka
Jak już wcześniej wspomniałyśmy dynie były bardzo ekspansywne. W pewnym momencie zaczęły wchodzić nawet na naszą porzeczkę. Na szczęście udało nam się ją uwolnić. Ona odwdzięczyła się miseczką owoców.
2. Agrest
Coś go zjadło i zostawiło same gałązki. Na początku miał piękne młode owoce, ale w pewnym momencie stracił listki. Teraz stoi taki biedniutki, golutki…
3. Borówki amerykańskie – potrójne plony z warzywnika
Są chyba naszymi ulubionymi owocami w ogrodzie. Należy pamiętać o posadzeniu min. dwóch RÓŻNYCH odmian tej rośliny, ponieważ borówka nie jest samopylna. W tym roku postanowiłyśmy dosadzić do naszych wiekowych krzaczków jeszcze jedną, młodą. Wszystkie mają dosyć sporo owoców – nawet ta mała. Największym plusem borówki amerykańskiej jest to, że dojrzewanie jej owoców jest rozłożone w czasie. Mamy więc pewność, że będziemy mogły ją podjadać przez dłuższy czas.
4. Jeżyna bezkolcowa
Dwa lata temu zmieniała miejsce swojego pobytu. Niby rosła, ale jednak owoców miała nie za dużo. Natomiast w tym roku poszła w górę i zawiązała spore owoce. Już dojrzewają!
PLONY Z WARZYWNIKA: NIESPODZIANKI W OGRODZIE
Czasami nasz warzywnik wychodzi poza jego wyznaczone miejsce. Na koniec okazuje się, że te niespodziane roślinki idealnie uzupełniają plony z warzywnika.
1. Mięta
Jak pewnie pamiętacie jest to ewenement w naszym ogrodzie. Rok w rok wyrasta w tym samym miejscu tylko, że coraz bardziej się rozszerza. Zapytacie jak się znalazła w szczelinie przy schodach? Też chciałybyśmy wiedzieć, ale w brew pozorom jest to bardzo blisko do kuchni. Zobaczcie jak pięknie kwitnie.
2. Słonecznik
Wyrósł dosyć duży, ale sam jeden na małej rabacie przy oknie, w ciemiernikach. Bardzo o niego dbałyśmy, ponieważ jest to miejsce, gdzie słońce jest dosyć długi czas. Niestety w pewnym momencie ”opuścił głowę” i myślałyśmy, że zwiądł. ALE NIE! Ma małe nasionka! Zobaczcie mniejsze z nich tutaj.
Nic lepiej nie odda naszych plonów niż te zdjęcia:
Na koniec chcemy was zaprosić na nasze dwa poprzednie artykuły związane z tematem „plony z warzywniku” – Podwyższane rabaty – jak i z czego je zrobić? oraz Warzywnik po miesiącu. Natomiast tych, których interesują kwiaty zapraszamy do naszej zakładki Portrety roślin.