Przycinanie i rozmnażanie fuksji. Fuksje inaczej ułanki, pochodzą głównie z Ameryki Środkowej i Południowej (jedynie 4 gatunki pochodzą z Nowej Zelandii). Nazwa została nadana dla uczczenia niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. W większości polskich ogrodów fuksje sadzone są w doniczkach, jako rośliny wieloletnie i ozdobne. Znamy je w kolorystyce różowej, fioletowe, białej, czerwonej, czasami pomarańczowej – mają również bardzo różnorodne kształty kwiatów.
Fuksje są takimi „wygodnisiami” w naszych doniczkach. Wymagają ziemi żyznej, która musi być stale wilgotna. Zbyt suche podłoże sprawi, że roślinka straci swoje kwiatki. Nie jest również odpowiednia na wystawianie w pełnym słońcu, lepiej będą rosły w niewielkim zacienieniu.
Źle tolerują mrozy oraz przeciągi, które mogą pozbawić je kwiatów.
PRZYCINANIE:
Po kwitnieniu, które może trwać nawet do jesieni, należy roślinkę dosyć mocno przyciąć co będzie bardzo dobre dla jej wzrostu na następny rok. Zostawiamy wtedy 2 lub 3 młode, silne pędy. Jeśli nasza fuksja bardzo silnie rośnie można ją przyciąć w ciągu lata.
ROZMNAŻANIE:
Podczas przycinania warto zachować kilka ładnych, młodych pędów. Ucinamy młody przyrost przy rozgałęzieniu – najlepiej jeśli będzie jednoroczny, łatwiej będzie mu się ukorzenić. Oczyszczamy go z nadmiaru liści zostawiając tylko 2-3 górne piętra. Należy się również pozbyć ewentualnych pączków na górze oraz zawiązków jagód fuksji. Następnie pęd skracamy, aby nie był zbyt długi – powinien mieć około 10 cm. Tak stworzone potomstwo rośliny macierzystej wkładamy do naczynia z wodą (najlepiej szklanki). Na efekty musimy poczekać od 4 do 6 tygodni. Gdy zobaczymy korzonki wsadzamy młodą fuksję do donicy najlepiej docelowej, w której będzie dalej rosła.
Już wiecie jak przeprowadzić przycinanie i rozmnażanie fuksji. Jeśli jesteście ciekawi jaki wygląda hodowla Hortensji krzewiastej zapraszamy do naszego wpisu o Hortensji krzewiastej Annabelle a może zainteresuje was post o tym Jak przygotować ogród na zimę?.